Monitorowanie stanu urządzeń
Zdalna kontrola stanu pracy urządzeń stanowi podstawowe działanie sprawdzające. Pozwala natychmiast wskazać lokalizację tych urządzeń, które przestały się komunikować z centralą w określonym reżimie czasowym lub mają jakiś inny problem.
Monitorowanie stanu usług
Stanowi wyższy poziom wiedzy na temat stanu działania systemów. Odpowiedź na pytanie, czy samo urządzenie działa poprawnie to za mało. Dopiero kontrola stanu działania uruchomionych na nich usług daje jednoznaczny obraz stanu działania systemów.
Wizualizacja na mapie geograficznej
Poza stwierdzeniem, że element systemu nie działa poprawnie ważne jest określenie gdzie dane zdarzenie ma miejsce. Przy rozproszonej infrastrukturze wizualizacja monitoringu na mapie geograficznej pozwala szybko zorientować się jakiej lokalizacji dotyczy zdarzenie, bez żmudnego przeszukiwania bazy nazw i adresacji urządzeń w celu ich umiejscowienia.
Wizualizacja na planach budynków
Głębszej informacji dostarcza wizualizacja stanu usług i infrastruktury IT, OT, IoT na planach obiektów i poszczególnych poziomów wielopiętrowych budynków, co pozwala zarówno zorientować się co do rozkładu urządzeń oraz precyzyjnie skierować pierwszą pomoc lub wyspecjalizowany serwis.
Skalowanie
Wyzwaniem jest monitorowanie dużej ilości urządzeń IT, OT i IoT w wielu lokalizacjach znajdujących się na terenie miasta, kraju a nawet na całym świecie. System monitorowania Centrum Operacyjnego śledzi stan urządzeń i usług w pojedynczej lokalizacji i agreguje pozyskane dane. Powstałą kaskadę danych można dowolnie pogłębiać i powielać. Pozwala to na śledzenie ogromnych ilości urządzeń jednocześnie przy zachowaniu przejrzystości obrazu monitorowanej infrastruktury rozproszonej.
Zarządzanie czasem monitorowania
Monitorowane urządzenia mogą znajdować się w różnych fazach cyklu życia: mogą być przenoszone, rekonfigurowane, usuwane, dodawane, serwisowane lub celowo wyłączane. Zarządzanie czasem monitorowania pozwala wyeliminować szum informacyjny i natłok zbędnych alertów. Monitorowanie może odbywać się całą dobę lub w krótszym zakresie, na przykład z pominięciem dni wolnych od pracy. Monitorowanie można też czasowo wstrzymać ze względu na prowadzone prace serwisowe.